Joanna Hoły – Hołka

Joanna Hoły – Hołka

strona autorska

Nowości na stronie, Zapiski administracyjne:

Bookmarki jak marzenie

bookmark

Jedno z Praw Murphy'ego mówi, że prowizorka trzyma się najlepiej. Dotyczy to także kodu na stronach internetowych. Półtora roku temu uruchomiłam na Dyrdymałach mechanizm bookmarków, czyli ikonki łańcuszka umożliwiające linkowanie do danego miejsca w tekście. Rozwiązanie nie było idealne, ale jakoś działało. Ciągle powtarzałam sobie jednak: „jak tylko znajdę czas, zakoduję to porządnie i tak, jak to sobie na początku wymyśliłam”.

Podobnie sprawy miały się z pustą przestrzenią, w kolumnie po prawej stronie (widoczną dla osób czytających Dyrdymały na komputerze).

I ostatnio, w końcu znalazłam czas i wenę, by zakodować to wszystko tak, jak należy! Lista zmian (kod w wersji: 3.0.8) prezentuje się następująco:

 • Ładniejsze podpowiedzi po najechaniu na bookmark.
 • Link do bookmarku kopiuje się do schowka po kliknięciu na ikonę łańcuszka – wystarczy potem wcisnąć CTRL+V, by wkleić go gdzieś indziej!
 • Bookmarki (w tym te z linkami do przypisów) przewijają stronę tak, by podlinkowany tekst pojawiał się na środku ekranu (a nie, tak jak to się dzieje domyślnie – na samej górze).
 • W Dyrdymałach posiadających śródtytuły, w kolumnie po prawej pojawia się spis treści, dzięki któremu można szybko przeskoczyć do innych śródtytułów (niestety spis ten, podobnie jak prawa kolumna, jest widoczny TYLKO na komputerach!).
 • Wspomniany spis treści pokazuje także wasz postęp czytania (zakręcone kółeczka :)
 • Dodatkowo poprawiłam kilka błędów związanych z wtyczkami. Przykładowo po kliknięciu na zdjęcie, to powinno się wyświetlać w lightboxie (od jakiegoś czasu mechanizm ten nie działał poprawnie).
 • Poza tym w kodzie strony pojawiło się kilka mniejszych poprawek.

Uff, to chyba wszystko! Dajcie znać, jak się wam podoba spis treści (jeśli czytacie Dyrdymały na komputerach) i nie bójcie się korzystać z bookmarków!

Poza tym – jak zawsze – jeśli coś nie będzie działać lub dostrzeżecie błąd, proszę, koniecznie mnie o tym poinformujcie.

Zapiski administracyjne:

Noworoczny lifting!

Witajcie w roku 2017, na odświeżonej stronie! Oto lista mniej lub bardziej widocznych zmian, jakie na was czekają:

 • Fonty na stronie zostały zmienione. Mam nadzieję, że przypadną wam do gustu!
 • Na stronie głównej wita was nowa, fajniejsza wiadomość. :)
 • Menu na górze strony ma lepszy, mobilny wygląd.
 • Z menu na górze strony zniknął dział INFO. Linki do podstron w nim zawartych (O mnie, Kod na Stronie) znajdziecie teraz w stopce strony.
 • W stopce strony znajdziecie też linki do nowej podstrony: Mapa Strony.
 • W podglądzie wpisów, na stronach głównych blogów, nie wyświetlają się wstępy do postów – dzięki temu jest bardziej przejrzyście i nowocześnie.
 • Poprawiłam wygląd podstrony Filmy.
 • W Galerii znajdziecie kilka nowych zdjęć.
 • Pliki mają nowe, przyjaźniejsze adresy URL. Zamiast wordpressowego: joannaholy.pl/wp-content/uploads zaczynają się od bardziej „ludzkiego”: joannaholy.pl/pliki

I zmiana najważniejsza – strona została przeniesiona na nowy serwer, dzięki czemu wszystko powinno teraz ładować się dużo szybciej!

Zapiski administracyjne:

Na Nowy Rok

Nowy Rok warto zacząć od czegoś nowego, dlatego zapisałam się na Instagrama. Moje fotki możecie podziwiać tutaj!


Ponadto powróciłam na Tumblr. I to podwójnie!

Na Silly / Dyrdymały będę linkować ciekawe rzeczy z innych tumblrów. Natomiast na Dyrdymały SVG będę wrzucać moje grafiki w SVG (z racji tego, że nie tworzę ich dużo, ten drugi tumblr będzie mniej aktywny... co nie oznacza, że nie warto na niego zaglądać ;)


Zapraszam do obserwowania, lajkowania, szerowania i tak dalej. A poza tym: wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Zapiski administracyjne:

Zakodowana Hołka na YouTube

Postanowiłam spróbować czegoś nowego - założyłam kanał na Youtube!

Tworzony przeze mnie program nazywa się zakodowana i ma on na celu tłumaczenie laikom, o co chodzi w internetach, komputerach i innych takich. Link do kanału widoczny jest w bocznej kolumnie. Zachęcam was do oglądania. A jeśli filmiki przypadną wam do gustu - koniecznie podzielcie się nimi ze znajomymi! :)

A więcej na temat mojego nowego pomysłu możecie przeczytać na Dyrdymałach.

Nowości na stronie:

Wakacyjne odświeżenie wyglądu

W trakcie upałów dobrze usiąść w cieniu monitora i trochę pokodować. Właśnie dzięki temu wygląd strony został nieznacznie odświeżony.

Część zmian zapewne dostrzeżecie od razu. Strona główna oraz blogi w końcu zyskały obrazki w nagłówkach. Poza tym zmieniłam układ strony z trzykolumnowego na dwukolumnowy.

Zrobiłam też kilka kosmetycznych poprawek. Z tych najważniejszych wymienię poprawię wyświetlania kategorii, tagów oraz wyników wyszukiwania i zmianę fontu na PTSans, PTSerif i PTMono. Na blogach dodałam także stronę Archiwum, na której znajdziecie listę wszystkich napisanych przeze mnie wpisów.

Blogi zyskały także nową funkcję, bajer inspirowany GitHubem. Przy śródtytułach zobaczycie ikonkę ikonka. Jeśli klikniecie na nią prawym przyciskiem myszy i wybierzecie opcję „kopiuj link odnośnika” - skopiujecie link bezpośrednio do fragmentu tekstu zaczynającego się od danego śródtytułu. Gdybyście więc kiedyś chcieli podlinkować konkretny fragment Dyrdymałów - ten mechanizm wam w tym pomoże.

Ponadto dokonałam jeszcze wielu drobniejszych poprawek kodu, które - mam nadzieję - polepszą działanie strony.

I na koniec: jak zawsze proszę - jeśli dostrzeżecie jakiś błąd - dajcie mi znać. :)

Zapiski administracyjne:

Przejdź na ciemną stronę mocy!

Kodowanie strony idzie pełną parą. Jednak większość modyfikacji dotyczy drobnych rzeczy i nie jest warta odnotowania. Dziś jednak piszę, bo udało mi się uruchomić mechanizm zmiany skórki. Znajduje się on na górze prawej, bocznej kolumny z tekstem.

Zachęcam do wypróbowania nowej opcji. Jak zawsze jestem też otwarta na wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania i wyglądu serwisu. Poza tym przypominam: jeśli dostrzeżesz jakiś błąd na stronie proszę, poinformuj mnie o nim mailowo: joannaholy@gmail.com.