Joanna Hoły – Hołka

Joanna Hoły – Hołka

strona autorska

Nowości na stronie, Zapiski administracyjne:

Bookmarki jak marzenie

bookmark

Jedno z Praw Murphy'ego mówi, że prowizorka trzyma się najlepiej. Dotyczy to także kodu na stronach internetowych. Półtora roku temu uruchomiłam na Dyrdymałach mechanizm bookmarków, czyli ikonki łańcuszka umożliwiające linkowanie do danego miejsca w tekście. Rozwiązanie nie było idealne, ale jakoś działało. Ciągle powtarzałam sobie jednak: „jak tylko znajdę czas, zakoduję to porządnie i tak, jak to sobie na początku wymyśliłam”.

Podobnie sprawy miały się z pustą przestrzenią, w kolumnie po prawej stronie (widoczną dla osób czytających Dyrdymały na komputerze).

I ostatnio, w końcu znalazłam czas i wenę, by zakodować to wszystko tak, jak należy! Lista zmian (kod w wersji: 3.0.8) prezentuje się następująco:

  • Ładniejsze podpowiedzi po najechaniu na bookmark.
  • Link do bookmarku kopiuje się do schowka po kliknięciu na ikonę łańcuszka – wystarczy potem wcisnąć CTRL+V, by wkleić go gdzieś indziej!
  • Bookmarki (w tym te z linkami do przypisów) przewijają stronę tak, by podlinkowany tekst pojawiał się na środku ekranu (a nie, tak jak to się dzieje domyślnie – na samej górze).
  • W Dyrdymałach posiadających śródtytuły, w kolumnie po prawej pojawia się spis treści, dzięki któremu można szybko przeskoczyć do innych śródtytułów (niestety spis ten, podobnie jak prawa kolumna, jest widoczny TYLKO na komputerach!).
  • Wspomniany spis treści pokazuje także wasz postęp czytania (zakręcone kółeczka :)
  • Dodatkowo poprawiłam kilka błędów związanych z wtyczkami. Przykładowo po kliknięciu na zdjęcie, to powinno się wyświetlać w lightboxie (od jakiegoś czasu mechanizm ten nie działał poprawnie).
  • Poza tym w kodzie strony pojawiło się kilka mniejszych poprawek.

Uff, to chyba wszystko! Dajcie znać, jak się wam podoba spis treści (jeśli czytacie Dyrdymały na komputerach) i nie bójcie się korzystać z bookmarków!

Poza tym – jak zawsze – jeśli coś nie będzie działać lub dostrzeżecie błąd, proszę, koniecznie mnie o tym poinformujcie.